Testovali jsme nejvýkonnější verzi BMW X2 s benzinovým šestiválcem

Publikováno:

Kříženec SUV a kupé - to je BMW X2. Jde o nejmenší poloterénní auto značky z Bavorska, což může překvapit laika, který by to očekával spíše od X1. Znalci ale vědí, že zatímco lichá čísla za písmenem X označují v modelové řadě BMW klasická SUV, sudá jejich sportovněji laděné deriváty inspirující se karoserií kupé. Testovali jsme jeho nejostřejší provedení BMW X2 s označením M35i, které je vybavené nejsilnějším čtyřválcovým motorem, jenž má mnichovská automobilka na skladu.

Přeplňovaný zážehový dvoulitr je tím nejsilnějším čtyřválcem, který má mnichovská automobilka v současnosti k dispozici. Ten ze svého objemu doluje neobvykle vysoký výkon. Má hodnotu 225 kW, chcete-li 306 koní. To sice není tolik, kolik dokáže vyrobit Mercedes ze svých čtyřválců, ale i tak rozhodně stojí za pozornost. X2 je sice crossover, ale díky jeho sportovnímu designu mu výkonná jednotka padne jako ulitá, zejména, když má točivý moment 450 Nm.

Auto dokáže ve sportovním režimu vystřelit z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy. Pokud si chcete užít tuto akceleraci, je potřeba zastavit a nastavit vůz do režimu launch control. To se děje ve sportovním módu. Pokud zvolíte právě sportovní režim, pokusí se BMW okořenit jízdu ještě poněkud umělým zvukem z reproduktorů. Je téměř uvěřitelný a neznalý člen posádky by možná i vsadil na to, že je opravdový. Ale není. Dá to rozum, z „oturbeného“ čtyřválce není snadné dostat zajímavou melodii.

Kombinace s osmistupňovou automatickou převodovkou funguje dobře. Můžete řadit pádly pod volantem. Při častém využívání dynamiky motoru při předjíždění a vysoké rychlosti počítejte se spotřebou okolo 11 litrů benzinu na 100 km. My jsme auto vzali i na dlouhou cestu Praha-Mnichov a zpět, přičemž v Německu jsme se snažili rozumně využívat možnost neomezené rychlosti. Nakonec přesun skončil s 9,7 litry konzumace v průměru, což je na takto dynamické auto víc než jen přijatelné. Pokud ho budete šetřit, dostanete se ještě o litr nebo litr a půl níž. Slibovaných 7,0 litru podle tabulky ale dosáhnete jen s velkým sebezapřením.

Více najedete v kartě vozu.